Jdi na obsah Jdi na menu
 


Činnost rok 2007

8. 1. 2009

Zpráva o činnosti Sboru dobrovolných hasičů v Olomouci – Radíkově za rok 2007

Vážení hosté, sestry a bratři hasiči,

Tak a už je tu zase závěr roku a s ním pohled na to, co jsme letos prožili. Zpráva vždy začíná od ledna, ale úplně se pomíjí závěr roku, který sebou nese Valnou hromadu. Vždy se na ni celý rok těšíme, řízek s bramborovým salátem máme rádi, ale když přijde uvědomíme si jak rychle ten rok utekl.

Poslední Valná hromada za rok 2006 proběhla v Radíkově v hospodě u Martičky. Program byl tentokrát až do večera, dokonce bylo i několik projekcí a společné shlédnutí filmu Hoří má panenko. Domácí pohodu nám snad jen pokazil studený řízek s teplým bramborovým salátem. Naštěstí již dnes máme hospodského, který ví, jak se takový správný řízek servíruje a podobná ostuda již nehrozí. Ještě připomenu slavnostní vstup nového člena Ivo Hanzlíka. Ten absolvoval Přijímací hasičský 5 - ti boj a následně se stal hasičem. Tímto potvrzuji, že splnil nastavené úkoly na 100% a po slavnostním pasovaní se šel ihned domů prospat. Náročný program neuspal jen jeho, na sále během dne pospávali i další hasiči. Jako první usnul bratr Marek Řezníček, poprvé zalehl na ubrus v 9:45. Jen dodám, že příspěvky platil vzorně mezi prvními. Turné některých hasičů pokračovalo i na Sv.Kopečku. Skupinku doplnil i bratr Foukal Aleš. Ten následně vinou vlastní nepozornosti přišel o bundu a tak se domů přes les vracel na „lehko“.

A pojďme na letošní rok 2007.

LEDEN

Náš sbor vstoupil do Nového roku v počtu 44 členů. Během ledna jsem se postupně zúčastnili valných hromad ostatních sborů našeho Hanáckého okrsku. Naši zástupci také vyrazili na otočku do Kobylí.

21.ledna se přes Radíkov přehnala větrná vichřice a tak jsme byli povolání k likvidaci poškozených střech.

Závěr ledna patřil velké oslavě narozenin našeho velitele bratra Prudkého. Společně s rodinou a svými kamarády oslavil v hasičské zbrojnici 50 let. Velitel, jako by tušil dary připravil bohaté občerstvení pro všechny. Nenechal se překvapit - piva , jídla a slivovice byl dostatek. Přátelskou atmosféru zpestřil i taneční rej na stolech s odhazováním svršků při hitech kapely QUEEN. Následně jsme se rozešli spokojeni domů. Malá strkanice na závěr dopadla dobře a tak můžeme potvrdit, že organizace a průběh celé oslavy byl bezchybný. Velitel samozřejmě slavil i s rodinou a s přáteli, měl tedy oslavy celkem 3. Následně však potvrdil, že oslava s hasiči byla nejlepší, což nás těší !

- foto 50 let Čestmír

ÚNOR

V sobotu 3.února roznesli po obci dobrovolníci z řad hasičů pozvánky na Tradiční hasičský ples. Většina těch, kteří už na plesy nechodí přispěla alespoň symbolickou částkou. Termín plesu byl tentokrát 10.února. Jako vždy hudební doprovod opatřilo trio MELODIK Šternberk. Hudební bloky střídali soutěže a letos opět předtančení našich kamarádů z Droždíma. O půlnoci jsme nachystali překvapení v podobě scénického tance z názvem Kráska a zvíře. Krásku dodal noční klub a roli zvířete jsme svěřili bratru Lisovi, který nedávno slavil 40 let. Role mu sedla, nasadil si masku a aktivně vedl partnerku přes svoje údy před zraky přihlížejících. Tu noc jsme viděli masku Zvířete naposledy.

- foto Kráska a zvíře

Ples skončil tentokrát až za svítání, kdy jsme se rozešli k domovům. Celkem se zúčastnilo cca 70 hostů.

Na následující výborové schůzi jsme vyjádřili spokojenost s plesem a hlavně s tím, že ples mohl být opět v Radíkově. Jelikož máme čím dál víc dětí, rozhodli jsme se uspořádat dětský karneval.

Na výborové schůzi se hlavně řešila organizace našich oslav ku příležitosti 115 let založení našeho sboru. Záštitu nám oficiálním dopisem vyjádřil sám primátor města Olomouce pan Martin Novotný.

17.února odjela jednotka milovníků hor na pravidelné soustředění do Karlova. Na tomto soustředění jak jste asi slyšeli náhle zemřel bratr Cvoliga. Celá výprava tedy měla úplně jiný konec než všichni čekali.

23.února jsme se všichni s naším kamarádem rozloučili naposledy.

BŘEZEN

Jelikož byl bratr Cvoliga velitelem soutěžního družstva, čekala nás volba nového velitele. Na výborové schůzi tuto funkci přijímá bratr Tomáš Řezníček. Také řešíme přípravu oslav 115 let. Hlavním koordinátorem je bratr Karel Morbitzer. Svým nadšením strhává i ostatní a oslavy získávají konkrétní podobu, termíny a rozpočet.

8.3. byla na řece Bystřičce vztyčena protipovodňová bariéra, pomáháme navážet materiál na tuto zkoušku nové techniky ochrany proti povodni . I přes smuteční atmosféru, která zasáhla všechny ve sboru, rozhodli jsme se nakonec plánovaný Dětský karneval uspořádat.

10.3. zaplnily místní hostinec děti v maskách. Účast dětí a atraktivnost masek byla báječná a bratři Bernard Petr a Lisa Miloslav udrželi děti v soutěžení i na tanečním parketě. V maskách se objevilo i několik rodičů, samozřejmě členů našeho sboru. Radost dětí a spokojenost v jejich očích, nám alespoň na chvíli dala zapomenout na smutné události posledních dnů v životě našeho sboru. Jako sbor a kamarádi jsme také přispěli rodina Martina Cvoligi finanční pomocí.

28.března opět po dlouhé době prořízla radíkovské údolí požární siréna. Po 10 minutách vyjíždí plně obsazené auto k požáru hájenky ve Zdiměři. Hořeli saze, usazené za dlouhé roky v komíně, plameny dosahovali do dvou metrů nad střechu. Do příjezdu profesionálních hasičů jsme oheň polévali vodou a následně zadusili oheň uzavřením přívodu vzduchu.

30.března se konala velká oslava narození 3 potomků našim členům bratru Bocanovi, Langerovi a Morbitzerovi. Hospoda byla plná a tak věříme, že všechny narozené děti o nemoc ani nezavadí.

DUBEN

Po náročném březnu jsme si trošku oddechli. Dne 14.dubna jsme se sešli k sběru železného odpadu. Díky dobré přípravě a ceně železa jsme si přišli na pěkný příspěvek do pokladny. Schůze výboru byla tentokrát až koncem měsíce. 30.dubna nás svolal starosta. Zhodnotili jsme sběr železa, dostali informaci o termínu okrskového kola soutěže, a prezentovali pozvání na Slavnostní svěcení hasičské zbrojnice v Kobylí. Také si poslechli zprávu účastníků dalšího hasičského zásahu. Tentokrát to nebyl požár, ale nešťastně zatoulaná kočka domácí. Vylezla na strom a nemohla slézt. Naši lovci s tím však nic nezmohli, a tak nakonec musel zasahovat žebřík povolaný z HZS města Olomouce. Kočka byla zachráněna a naši mohli jít do práce. Zásah totiž proběhl v ranních hodinách od 6:40.

KVĚTEN

Dne 1. května je den, kdy v Radíkově již přes 10 let stavíme májku. Letos bylo chladno a ani dostatek nářadí nás všechny nezahřál. Nicméně ruku k dílu zapojili všichni přítomní. Nakonec se vršek smrčku krásně třepetal ve studeném větru. Bohužel zásahem neznámých vandalů mu to dlouho nevydrželo. V noci z 5. na 6. května nám někdo vršek májky odřezal. Jelikož chodíme všichni do práce, a někteří dojíždějí na akce sboru i z okolních vesnic, nebylo v našich silách májku střežit. Rozhodli jsme se proto, májku již nestavět. Tradiční turnaj v nohejbale letos zakončíme bez tradičního kácení májky.

Dne 12. května jsme vyrazili na první letošní soutěž. Byla to premiéra pro nového velitele bratra Tomáše Řezníčka. Svou premiéru si také odbyl benjamínek sboru Ivo Hanzlík. Jinak se zúčastnili ostřílení hasiči, které časy nad 30 sekund nijak nerozhodí. Tentokrát jsme zaparkovali bez nehody a los nás dosadil na 3 startovní pozici. Na závod se chystal každý po svém, jen my jsme se drželi tradiční přípravu u stánku s občerstvením. To víte roky tréninku jen tak nezapomenete. Všem přítomným předvedl svůj elán bratr Hanuš, který absolvoval hladkou trať na 100 metrů. Soutěž byla doplněna disciplínou štafety 4x100m. Tato premiéra sebou nesla technické problémy na trati s přípravou materiálu. Nás nezachránili ani dvě nasazená družstva. Jednička i dvojka vyhořely. Sláva vítězům, čest poraženým. Následovala soutěž v závodě na 100 m, chtěli jsme si spravit chuť a ve snaze zamávat špičkou tabulky jsme bohužel dělali chybu za chybou. A tak se stalo, že ani druhá disciplína nás neposunula v celkovém hodnocení dopředu. Zbývala nám jediná šance - požární útok. Jak již asi tušíte, ani tuto šanci jsme nevyužili, prostě když to nejde tak to nejde. Snad jedinou útěchou nám bylo, že jsme nejeli se suchými hadicemi, což se také v minulosti někdy stávalo. Konečné 5. místo z 5 tak bylo snad jediným zhodnocením naší formy. Jelikož větší část soutěžního družstva hrála odpoledne futsalový zápas, odjeli jsme s omluvou ještě před slavnostním vyhlášením. Celá okrsková soutěž tak byla ukončena bez nás a my na ni chtěli co nejdříve zapomenout.

26.května nás požádal nový hospodský o odčerpání vody ze sklepa. K tomu jsme využili kalové čerpadlo zapůjčené od SDH z Drozdíma. Po náročném čerpání jsme si dopřáli pivo a párek. Pomoc bližnímu máme nejraději.

- závody Chválkovice

ČERVEN

Již 11.ročník nohejbalového turnaje se konal první červnovou sobotu - 2. června. Sjeli se již tradičně týmy z celého okolí. Dobrou náladu podpořilo pěkné počasí a široká nabídka občerstvení. Družstva se vrhla do hry a do konzumace, každý podle svých možností. Vítězem se na konec stalo mužstvo MORÁCI – všichni členové našeho sboru. Letos jsme večer udělali bez živé hudby. Večerní posezení jsme ukončili u reprodukované hudby. Pro všechny organizátory však celá akce měla jedno velké vítězství a to, že jsme všichni přidali ruku k dílu a snažili se alespoň částečně zastoupit zemřelého bratra Martina Cvoligu.

Dne 15. června byla schůze výboru sboru. Vzhledem k běžícímu času se dolaďovali poslední detaily pro veliké oslavy, které nás čekali za několik dní. Protože jsme si celou akci vymysleli a chtěli jsme se před domácím publikem ukázat, cvičili jsme 24. května přímo u přehradní nádrže. Všechny důležité věci již byly zajištěny, poháry pro soutěžící, občerstvení, pivo ZUBR, hudební program a snad i počasí.

ČERVENEC

Letošní den D byl tentokrát víkend 5.-7. července. Do příprav se zapojili všichni a tak bylo vše nachystáno na zdárný průběh oslav.

Protože jste se většina z Vás zúčastnila osobně, nebudu se pouštět do detailního popisu, pouze shrnu podstatné a významné události oslav. Počasí nám přálo, kamarádi z Kobylí nás překvapili bohatými dary, nejstarším účastníkem oslav byl bratr Ladislav Podlas z Radíkova – ten si také na Posezení u dechovky zatancoval v kole. Na country kapelu PECAband se sešlo celkem 15 posluchačů – většina z Radíkova. Bratr Stříbrnský Jan předvedl čtverylku s plastovou přepravkou, kterou následně vyměnil za Lídu Foukalovou. Ohňostroj tentokrát nebyl, zato neznámý vandal poválcoval trávník bratra Marka Řezníčka. Soutěž v netradičním požárním útoku vyhráli domácí za hlasitého povzbuzování publika. Rozhodčí byli férový a hlavní rozhodčí bratr Zdeněk Sedláček se zdržel o něco déle. Z občerstvení nejvíce chutnali uzené kuřecí kousky a jablíčko. No a z piva moc nezbylo. Na závěr pouze dodám, že celé oslavy dopadli dobře a následující 2 týdny jsme se dávali pomalu zpět do formy.

Dalším prázdninovým mezníkem je hasičská soutěž o Pohár starosty obce Kobylí. Tentokrát jsme jeli do známého prostředí což mělo být výhodou. Poprvé s námi jel bratr Marek Řezníček. Ten se rozhodl poznat krásy jižní Moravy a bohatými zážitky vytěsnit nedávnou odluku v manželství. Ihned byl přivítán děvčaty z Kobylí, která si ho z našich oslav 115.let dobře zapamatovala. Soutěžní čas nás nepřekvapil a tak jsme opět uzavírali tabulku. Čím jsme však zaručeně překvapili byla podpora našich závodníků, na jednoho závodníka byl jeden asistent. Naše zázemí bylo jednoznačně nejlepší, dokonce jsme měli 2 kameramany. Marka zase překvapila srdečnost žen všeho věku v Kobylí a taky přátelská povaha všech hasičů.

SRPEN

První srpnovou sobotu nás čekalo několik událostí. V tento den jsme odehráli fotbalový mini-zápas ženatí : svobodní. Vzhledem k počtu dětí ve sboru se blíží roky, kdy budou vavříny sbírat ženatí, kteří po roce opět vyhráli. Následovala narozeninová oslava několika našich členů. V rámci oslav se rozloučil bratr Honza Rudický, který odjížděl pracovně do Irska. Členem sboru však zůstává nadále – co to jsou 4 EURA ?

Od začátku roku nás na většině akcí doprovází syn našeho dlouholetého člena bratra Titze Michal. Ten čekal na své 16. narozeniny a následně ihned vstoupil do sboru. Tento den nastal 21.8.2007 a Michal Titz rozšířil počet členů na 44. Také po ukončení dnešní Valné hromady ho čeká slavnostní přijetí za člena sboru.

ZÁŘÍ

První zářijový víkend patřil tak jako v posledních letech dětem. Připravili jsme pro děti na závěr prázdnin soutěžní odpoledne. Tradiční soutěže tentokrát v duchu indiánského života doplnila demonstrativní ukázka provozu hasičské stříkačky. Všechny děti i rodiče se aktivně zapojili do soutěží. Zájem všech ukázal, že naše akce jsou populární což potvrdili i příchozí z okolních vesnic. Pouze u kola štěstí si dospělí vynutili několik kol s alkoholem. Na večer jsme nachystali posezení u country hudby. Kamarádi z Pecabandu nám přijeli zahrát oblíbené písničky. Tentokrát jsme vsadili na dobrovolné vstupné, takže hudba hrála pro plný areál.

Následující pátek Výborová schůze potvrdila celkovou spokojenost s průběhem letních oslav.

V sobotu 8.9. jsme se zúčastnili Leteckého dne , kde jsme předváděli techniku pro veřejnost. Zářijovou přípravu jsme zakončili na cvičení na vodní hladině pískovny Náklo. Opět jme vyzkoušeli naše neoprenové obleky a ti odvážnější se projeli na motorovém člunu. Celé cvičení bylo v pohodě až na 2 vyjímečné události. Poprvé nemohli záchranáři z vody vyčouhnou našeho člena bratra Lisu, který byl v neoprenu neuchopitelný a nebylo možné ho vytáhnout do člunu. Drudá událost působila zpětně jako z akčního filmu nebo lépe z parodie na akční film, to když bratr Šponar změnil směr člunu místo na hladinu na břeh až písek lítal. Koncem září jsme dostali pozvánku na oslavy do spřátelené obce Radíkov u Hranic, díky nedostatku času jsme však museli poslat jen poděkování a akci jsme ve větším počtu nenavštívili. Zastupovali nás bratři Zvěřina a Bednář, kteří rovněž působí v komisi městské části.

ŘIJEN

Odborná příprava pokračovala i v říjnu, kdy jsme již podruhé vyrazily na HAMRY na Prostějovsko. Společně s profesionálními hasiči jsme si vyzkoušeli činnost na různých stanovištích. Tohoto cvičení se nezúčastnili bratři Karel Morbitzer a Petr Bernard, kteří měli za úkol zajistit dostatek burčáku na plánovanou Drakiádu. Svého úkolu se zhostili zodpovědně a dovezli 20 litrů burčáku. Letos byl obzvláště perlivý a tak zasyčelo všech 20 litrů. Koncem Drakiády už bylo na poli pěkně veselo a přesto, že vítr ani nezafoukal, s některýma to pěkně houpalo.

13.10. byl v plánu podzimní sběr železa. Nasbírali jsme celý kontejner a někteří nabrali i pár věcí domů. Závěrečné zhodnocení proběhlo v místní restauraci. Ta je po dlouhlých letech v rukou nového majitele, takže jsme přišli nejen o majitelku, která se o hostinec nestarala, ale i o jméno U Martičky. Dnes máme Restauraci U pulce a za chvíli se sami můžete přesvědčit, zda se máme lépe.

27.10. proběhlo námětové cvičení kdy ve 13:56 siréna vyhlásila poplach. Cílem bylo simulovat zásah při požáru lesa za Lošovem. Naše role byla vézt průběžné čerpání a doplňování vody do cisteren. Vše proběhlo bez problémů a tak jsme mohli vše neformálně probrat u občerstvení.

LISTOPAD

Během listopadu už pomalu chystáme vše na konec roku. Ten bývá pro nás velmi náročný. Letos jsme hodně diskutovali termín Valné hromady, někteří chtěli schůzi až v poslední sobotu před Vánočními svátky, ale konzervativnější jádro trvalo na 15.prosinci.

Koncem listopadu jsme se poprvé setkali na radnici s náměstkem primátora p.Martiňákem. Občerstvení bylo nachystané, víno nachlazené a náměstek nikde. Když už jsme se do všeho pustili a začali řešit naše problémy bez něj objevil se ve dveřích. Řešili na zastupitelstvu města rozpočet a to se vždy řeší dlouho. My jsme pouze připomněli situaci, kdy nám s přibývající novou technikou výrazně ubývá volných prostor a výhledově to budeme muset řešit. Samozřejmě jsme všechny přítomné pozvali na dnešní Valnou hromadu.

PROSINEC

Hned 1.1. jsme zorganizovali v místním hostinci Mikulášskou nadílku. Tento rok jsme investovali peníze do nových vousů a obleku Mikuláše a Andělovi jsme pořídili nová křídla. Všechna místa byla obsazena a děti byly skvěle připravené. Čerti bratr Langer a Hanzlík tak nemuseli moc zasahovat. Hudebně nás podpořil bratr Lisa alias DJ MILOŠ, který letos vybavil aparaturu novým mikrofonem a barevnou hudbou. Zajímavé bylo, že ty děti, co se nejvíce báli, potom byli na parketu nejaktivnější. Andělem nám opět byla sestra Jana Prášilová z SDH Droždín.

- mikuláš

V tomto týdnu proběhla inventura majetku a uzávěrka pokladny. Celou předvánoční pohodu narušil virus, který napadl počítač našeho pokladníka a hrozila ztráta nejen inventůrních seznamů, ale i všech zápisů z již proběhlých akcí.

Na závěr musím zmínit našeho velitele bratra Čestmíra Prudkého, který plní zodpovědně nejen roli velitele, ale pečlivě zapisuje všechny události. S přibývajícími lety jeho styl zraje jako víno. Díky němu nám zajímavé okamžiky i z tohoto roku zůstávají zachovány a byly dobrým zdrojem pro přípravu této zprávy.

V Radíkově dne 15.12.2007 Sepsal : Bernard Petr